Providing you the best range of rainbow led light and 8wt-rainbow deep light with effective & timely delivery.
₹ 125.00 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Material | Aluminum |
| Input Voltage | 220 V |
| Country of Origin | Made in India |
| Color Temperature | 2700K |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 110 / Piece Get Latest Price
| No. of Ways | 3 Way |
| Shade Material | Polycarbonate |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Warranty | 2 Year |
| Shape | Round |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Recessed Mouted |
| Is It Water Proof | Non Water Proof |
| Brand | REEVA_8wt_cool white+Rainbow light |
| Size/Dimension | 2.5-3 inch |
| Lamp Life (Hours) | +2 year life span |
| Input Voltage | 90-440volt |
| Color | 6500 |
| Cut Out Dimensions | 110mm front & 60mm back |
| Model Name/Number | 8w-AL-Rainbow light |
| Current Rating | 120mA |
| Body Material | pc |
| Lumens | 750lm |
| Surge Protection | 4kv |
| Power Factor | >0.9 |
| Usage/Applications | fitt for DEEP junction box |
| Country of Origin | Made in India |
| Triple colour | 1st=Cool white,2nd=Rainbow,3rd=Cool white with Rainbow |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India