Pioneers in the industry, we offer 9w led concealed light, 7w led concealed light, led ceiling lights and best quality 8wt downlight or conseal light from India.
₹ 60.00 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 9W |
| Shape | Round |
| Cutout Size | 3 in |
| Color | Cool White |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Fixture Color | White |
| Dimmable | No |
| Rated Input Voltage | 180-220volt |
| IP Rating | IP33 |
| Voltage | 180-220volt |
| Size/Dimensions | 4.2 inch front & 3.5 inch back |
| Surge | 2.5kv |
| Warranty | 6 month warranty |
| Surge Protection | 2.5kv |
| Lamp Life (Hours) | long using life span |
| Minimum Order Quantity | 50 |
| Power Factor | >0.9 |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Wattage | 9W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 7 W |
| Shape | Round |
| Cutout Size | 3 in |
| Color | Cool White |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Dimmable | No |
| Rated Input Voltage | 90-380volt |
| Voltage | 90-380volt |
| Size/Dimensions | 3.5 inch concealed |
| Surge | 4kv |
| Surge Protection | 4kv |
| Warranty | 2 year warranty on PCB & Driver |
| Minimum Order Quantity | 100pc |
| Material | aluminium body and pcb |
| Power Factor | >0.9 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 70.00 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 5W |
| Color | Cool White |
| Light Color | Cool White |
| IP Rating | IP33 |
| Shape | Round |
| Color Temperature | 6500K |
| Country of Origin | Made in India |
₹ 70.00 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8w |
| Shape | Round |
| Light Color | Cool White |
| Cutout Size | 3 in |
| Housing Color | White |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Aluminium |
| Body Material | Aluminium |
| Dimmable | No |
| IP Rating | IP33 |
| Voltage | 90-380volt |
| Input Voltage | 90-380volt |
| Operating Voltage | 54-81volt |
| Cut Out Dimensions | 3 inch |
| Mounting Type | Recessed |
| Ingress Protection | IP40 |
| Lumens | 750LM |
| Surge Protection | 4kv |
| Power Factor | >0.9pf |
| Usage/Applications | Indoor led lights for conseal box |
| Country of Origin | Made in India |
| Product Wattage | 8W |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India