Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer 12w cylinder light, 12w cob led chip, 15w everbrite cob led chip, 24w everbrite cob led chip, 5w everbrite cob led chip and 3w everbrite cob led chip.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Power | 12W |
| Wattage | 12W |
| Light Color | Warm White |
| Brand | ATHARV BRiGHT |
| Color | Warm White |
| Mounting Type | Surface |
| Adjustability | Surface mount |
| Warranty | 2 Year |
| Shape | Round |
| Color Temperature | 3000K |
| Lighting Type | COB Light |
| Body Material | Aluminium |
| Body Color | Black |
| IP Rating | IP20 |
| Country of Origin | Made in India |
| Body Type | Aluminium Body |
| Reflector colour | Rosegold Reflector |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Chip Power | 12 W |
| Color | Cool, Warm, Natural White=All available |
| Color Temp | 6500K, 4000K, 3000K=all available |
| Luminous Intensity | 120 Lumen |
| Forward Voltage | 36-40 V |
| Forward Current | 300 mA |
| Luminous Flux | 110 lm |
| Power | 12w |
| Brand | EVERBRITE |
| Part Number | 12w_2011_COB_WW |
| Dimensions | 20mm outer & 11mm Inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool, Warm, Natural White=all available |
| Voltage | 36-40volt |
| Chip Type | COB |
| CRI | >70RA |
| watt | 12 watt |
| colour | 6500k, 4000k, 3000k optional |
| operated current | 300mA |
| Lumens | 100-110 Lumens/watt |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 28.00 / Piece Get Latest Price
| Power | 15 W |
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | 15w-EB1311 |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm Inner |
| LED Colors | optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Warm White |
| Voltage | 45-50volt |
| mA | 300mA |
| Temperature Color | 3000K |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 48.00 / Piece Get Latest Price
| Power | 24 W |
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | EB1917 |
| Dimensions | 19mm outer & 17mm inner |
| LED Colors | optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 70-75V |
| mA | 300mA |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Chip Power | 5 W |
| Color | Cool, Warm, Natural White=all available |
| Color Temp | 6500K, 4000K, 3000K=all available |
| Luminous Intensity | 120 Lumen |
| Forward Voltage | 14-17 V |
| Forward Current | 300 mA |
| Luminous Flux | 110 lm |
| Power | 5 W |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | EB2011 5wt |
| Dimensions | 20mm outer & 11mm inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool, Warm, Natural White |
| CRI | 80 |
| Voltage | 14-17volt |
| Chip Type | COB |
| wattage | 5 watt |
| Led colour options | 6500k, 4000k, 3000k |
| usage | Cob lights |
| operated current | 300mA |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 8.50 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | EB1311 |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm Inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 9-12V |
| Quantity | 360 Pcs |
| Material | Aluminium |
| mA | 300mA |
| Temperature Color | 6000K |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbite |
| Part Number | EB1311 |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 20-24V |
| Power(Watt) | 7W |
| Body Material | Aluminium |
| Lighting Type | COB Led Chip |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 48.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | 24w-EB1917 |
| Dimensions | 19mm outer & 17mm inner |
| LED Colors | optional (Cool white |
| Lighting Color | Pure White |
| Voltage | 36-40Volt |
| Wattage | 24W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 56.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Dimensions | 19mm outer & 17mm Inner |
| LED Colors | optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Cool White |
| Voltage | 36-40Volt |
| Product Power | 30W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 56.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Dimensions | 19mm outer & 17mm inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Warm White |
| Voltage | 96-102Volt |
| Product Power | 32W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 44.00 / Piece Get Latest Price
| Surge Protection | 2.5kv |
| Lighting Color | Triple colour |
| Usage/Application | Wall Light, Cob Light, K-light etc.. |
| Size/Dimension | outer=20mm, cob=11mm |
| Input Phase | Single Phase |
| colour | Triple colour Optional |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | EB1311 5wt |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm inner |
| Voltage | 14-17Volt |
| Material | aluminium |
| Wattage | 5W |
| operated current | 300mA |
| colour options | 6500k, 4000k, 3000k |
| usage | Cob light, Focus light, Spot Light |
| Lumens | 125-135 lumen/watt |
| CRI | >80RA |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4.50 / Piece Get Latest Price
| Type of Light | Deep Lights |
| Luminous Intensity | 120 Lumen |
| Brand | JX |
| Lighting Color | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Voltage | 3Volt |
| Color Temperature | 3000k |
| Lumens | 110LM/W |
| Dimensions | 14mm outer & 07mm inner |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Product Wattage | 1W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 6.50 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 W |
| Luminous Intensity | 120 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Part Number | 3w-EB2011 |
| Dimensions | 20mm outer & 11mm inner |
| Lighting Color | Warm White |
| Voltage | 9-12volt |
| LED Colors | Optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 22.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm inner |
| LED Colors | optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | Warm White |
| Voltage | 36-40V |
| Shape | Square |
| Power(Watt) | 12W |
| Material | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 36.00 / Piece Get Latest Price
| Luminous Intensity | 130 Lumen |
| Brand | Everbrite |
| Dimensions | 13mm outer & 11mm inner |
| LED Colors | optional (Cool white, Natural white, Warm white) |
| Lighting Color | optional |
| Voltage | 54-60V |
| Product Power | 18 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India