Our range of products include led outdoor wall light, 20w outdoor wall light ( best bulkhead light ), 9w outdoor wall light, 1/1way wall light, 4/4 or 8 way wall light and led wall light.
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 4w |
| Number of Ways | 4 way |
| Material | Aluminium |
| Lighting Type | LED |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| watt | 4watt |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Wattage | 20 W |
| Type of Light | Surface Mounted Light |
| Shape | Ellipse |
| Usage/Application | wall or surface lighting |
| Certification | CE |
| IP Rating | IP55, IP33 |
| Lighting Type | LED |
| Dimensions | 8inch*4inch |
| Frequency | 50Hz |
| Rated Wattage | 20W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 65.00 / Piece Get Latest Price
| Lighting Type | LED |
| Material | Plastic |
| Certification | imported pcb & driver |
| Usage/Application | wall light or surface light |
| Input Voltage | 180-220V |
| Model Name/Number | 9w-Bulkhead light |
| IP Rating | IP55, IP33 |
| Lighting Color | Cool white |
| Frequency | 50 Hz |
| Lumens | 850lm |
| Life Span | 1-2 year life span |
| Rated Wattage | 9watt |
| Country of Origin | Made in India |
| Wattage | 9 W |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Fixture Material | Aluminium |
| Power | 2 W |
| Light Source Type | LED |
| Color | Yellow |
| Application Area | Home |
| Light Direction | Up Down Light |
| Waterproof | Yes |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 295 / Piece Get Latest Price
| Material | Metal |
| Wattage | 10 W |
| Number of Ways | 4 way |
| Lighting Type | LED |
| Power Source | LED |
| Minimum Order Quantity | 10 |
| light wattage | 8WATT |
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 4W |
| Light Source Type | LED |
| Color | Yellow |
| Application Area | Home |
| Fixture Material | Aluminium |
| Number of Light Sources | 4 |
| Finish Type | Metallic |
| Light Direction | Uplight |
| Usage | Outdoor |
| Waterproof | Yes |
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 20W |
| Material | Metal |
Minimum order quantity: 10 Piece
₹ 280 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 6W |
| Color | Yellow |
| Light Source Type | LED |
| Application Area | Office |
| Fixture Material | Aluminium |
| Number of Light Sources | 6 |
| Finish Type | Metallic |
| Light Direction | Uplight |
| Special Features | Up side and down side wall led light |
| Usage | Outdoor |
| Waterproof | Yes |
| CE Certification | No |
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India