Prominent & Leading Wholesale Trader from New Delhi, we offer 3w led spotlight, 2w led spotlight, 6w led movable spotlight, led spot movable deep light or skd set and best mini spot led light 1 watt.
₹ 62.00 / Piece Get Latest Price
| Power (Wattage) | 3W |
| Power | 3 W |
| Light Color | Cool, Warm, Natural, Red, Green, Blue, Pink=All colour available |
| Wattage | 3 W |
| Color Temperature | 6500K, 4000K, 3000K=All available |
| Material | Polycarbonate body & Aluminium based DOB |
| Lighting Color | cool, warm, etc... |
| Mounting Type | Recessed |
| Usage | For Home, shop, office, showroom etc.. |
| Shape | Round |
| Body Material | Plastic |
| Color | Multicolor |
| Model Name/Number | 3wt-NXT9-spot-movable |
| Lighting Source | LED |
| Base Type | aluminium |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Color | White |
| Voltage | 220 V |
| Lighting Type | LED |
| Special Features | Movable |
| IP Rating | IP40 |
| Country of Origin | Made in India |
| Install Style | Deep junction |
| Brand Name | ATHARV BRiGHT |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 40 / Piece Get Latest Price
| Color Temperature | 6500 K |
| Lighting Color | Cool White |
| Material | Aluminium |
| Usage | for Home |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | 2wt_A_quality_Button spot light |
| Base Type | Aluminium DOB and Aluminium Base backside |
| Lighting Source | LED |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Voltage | 220 V |
| Lighting Type | LED |
| IP Rating | IP40 |
| Warranty | 15 month |
| Country of Origin | Made in India |
| Input Voltage | 140-400volt |
| Luminous Flux | 220-250lm |
| Product Power | 2W |
| Colour | Black And White body |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Power (Wattage) | 7W |
| Power | 6 W |
| Light Color | Cool, Warm, Natural=all color available |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 6500K=all available |
| Material | Polycarbonate body & Aluminium base DOB |
| Lighting Color | Cool White |
| Mounting Type | Recessed |
| Usage | For home, office, shop, showroom, etc.. |
| Shape | Round |
| Body Material | PC (Polycarbonate) |
| Lighting Source | LED |
| Body Color | White |
| Voltage | 220 V |
| Special Features | Movable |
| IP Rating | IP40 |
| Brand Name | ATHARV BRiGHT |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50.00 / Piece Get Latest Price
| Power | 3 W |
| Color Temperature | 3000 K |
| Lighting Color | Warm White |
| Usage | for Offices |
| Shape | Round |
| Voltage | 220 V |
| Input Voltage | 90-350volt |
The LED Spot Movable Deep Light is a versatile and energy-efficient lighting solution designed for various applications, including residential, commercial, and retail environments. This type of light fixture is known for its flexibility, allowing users to direct light precisely where it's needed, enhancing the ambiance and functionality of the space.
Key FeaturesAdjustability:
Energy Efficiency:
High-Quality Light Output:
Design and Aesthetics:
Installation and Compatibility:
Residential:
Commercial:
Hospitality:
₹ 50.00 / Piece Get Latest Price
| Material | Aluminium |
| Usage | for Shops |
| Shape | Round |
| Model Name/Number | Mini mushroom Spot Led Light 1wt |
| Base Type | clip |
| Lighting Source | LED |
| Usage/Application | Indoor |
| Body Material | Aluminium |
| Voltage | 220 V |
| Lighting Type | LED |
| Weight | 15gram |
| IP Rating | IP40 |
| Dimension | outer size=3.5cm, cutout size=2.5cm |
| Warranty | 1 year warranty |
| Input Voltage | 180-220volt |
| Luminous Flux | 100 |
| Pieces Per Unit | 50.00 |
| Country of Origin | Made in India |
| colour | Cool White 6500k |
| colour | Warm White 3000k |
| colour | Red |
| colour | Green |
| colour | Blue |
| colour | Pink |
| wattage | 1 |
Minimum order quantity: 10 Piece
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India