Offering you a complete choice of products which include round panel light, 15wt 6 inch led panel light, 8wt 4 inch led downlight, 15w square panel light, led panel light housing and syska led panel light.
₹ 140 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12W |
| Power | 12 W |
| Cutout Size | 65mm(2.5inch)-110mm(4.5inch) |
| Light Color | Cool, Warm, Natural White=All available |
| Color Temperature | 6500K, 4000K, 3000K all available |
| Warranty | 2 Years |
| Material | Polycarbonate Body, Aluminium PCB & 4kv Driver |
| Body Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Recessed Mounted |
| Shape | Round or Square |
| Lumen Output (lm) | 1200 lm |
| Beam Angle | 120° |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | ATHARV BRiGHT |
| Speciallity-1 | SKD (Parts) also available |
| Speciallity-2 | OEM also available |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 180 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 15 W |
| Shape | Round or Square |
| Color Temperature | 6500K, 4000K, 3000K all available |
| Mounting Type | Recessed |
| Light Color | Cool, Warm, Natural, 3 in 1 color=All available |
| Size | 6 inch |
| Light Color / CCT | Cool, Warm, Natural, 3 in 1 color=All available |
| Material | Policarbonate body, Alumiunium PCB with 4Kv Driver |
| Voltage | 90v-380v |
| Model Name/Number | 15w-SP-ATHARV BRiGHT |
| Warranty | 2 Years |
| Body Material | Polycarbonate |
| Brand name | ATHARV BRiGHT |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 85.00 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 10W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Color Temperature | 6500K |
| Warranty | 2 Year |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Shape | Round |
| Material | Metal |
| Mounting Type | Recessed Mouted |
| Input Voltage | 90v-440v |
| Cut Out Dimensions | 3 inch |
| Model Name/Number | 8w_AL_Orange_conseal_CW |
| Current Rating | 100mA |
| Body Material | aluminium body with polycarbonate back |
| Lumens | 750lm |
| Cut-Out Size | 3 inch |
| Dimmable | No |
| Surge Protection | 4kv |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
| Power Factor | >0.9 |
| Usage/Applications | indoor, home, office, shop, showroom, etc... |
| IP Rating | IP20 |
| Operating Voltage | rated output voltage=60v |
| Net Weight | 100gm |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 190 / Piece Get Latest Price
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Square |
| Wattage | 15W |
| Light Color | Cool Daylight |
| Lighting Color | Cool daylight |
| Cutout Size | 150 mm |
| Lumen Output | 1500 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Dimmable | No |
| Warranty | 2 Years |
| Model Name/Number | 15wt_6 inch_Led panel light_Square_cool white |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Material | Aluminium + PC |
| Driver Type | Built-in |
| Cut-Out Size | 6 inch |
| Input Voltage | 90-380volt |
| Current Rating | 200mA |
| Is It Dimmable | Non Dimmable |
| Lumens | 1650lm |
| Power Factor | >0.9 |
| Size/Dimensions | 6 inch |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand Name | ATHARV BRiGHT |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 130 / Piece Get Latest Price
| IP Rating | IP40 |
| Install Style | Recess Mounted |
| Body Material | Polycarbonate |
| Type | Surface |
| Brand | ATHARV BRiGHT |
| Housing Available For | 12w, 15w,18w |
| Color | coolwhite ,warmwhite, naturalwhite |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 120 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Color Temperature | 6500 K |
| Shape | Round |
| Warranty | 2 Years |
| Brand | ATHARV BRiGHT |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8W |
| Shape | Round |
| Light Color | Cool White |
| Color Temperature | 6500K |
| Lumens | 800 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Mounting Type | Recessed Mounted |
| Warranty | 2 year |
| Dimensions | cutting size=4 inch & outer size=5inch |
| Usage/Applications | indoor fall ceilling for home, offices, shop, mall etc.. |
| Country of Origin | Made in India |
| surge protection | 4kv |
| operated voltage | 100-440volt |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 12 W |
| Power (Wattage) | 12W |
| Color Temperature | 3000K, 4000K, 6500K |
| Panel Size | 5 inch |
| Shape | Round or Square |
| Light Color | Cool, Warm, Natural White |
| Cutout Size | 125 mm |
| Lumen Output | 1200 lm |
| Material | Polycarbonate |
| Dimmable | No |
| Power | 12 W |
| Mounting Type | Recessed Mounted |
| Body Material | Plastic |
| Driver Type | Built-in |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 106 / Piece Get Latest Price
| Wattage | 8 W |
| Color Temperature | 6500K |
| Shape | Square |
| Light Color | Cool Daylight |
| Cutout Size | 75 mm |
| Material | Polycarbonate |
| Lumen Output | 1000 lm |
| Dimmable | No |
| Power | 8 W |
| Mounting Type | Recessed |
| Body Material | Plastic |
| Warranty | 2 Years |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Piece
Krishan Kumar Pal (CEO)
Atharv Lights
6/2,,SAHI PUR VILLAGE,SHALIMAR BAGH
New Delhi - 110088, Delhi, India